poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Jestem mamą - co to znaczy?

Nie raz zastanawiałam się nad tym, co właściwie oznacza bycie mamą.
Teoretycznie jestem brzuchatą-mamą i powinnam znać odpowiedź, ale nie jest ona wcale taka prosta! Poza tym, póki co, bardziej niż mamą jestem nosicielką (to ulubione określenie mojego narzeczonego!) dużego brzucha. O byciu mamą jeszcze guzik wiem, za to dużo mi się wydaje...

Z własnego doświadczenia...
Bycie mamą kojarzy mi się z obrazem USG i biciem małego serduszka, które słychać podczas badania. Z wielkim brzuchem, który zmusza do spania na boku. Kopniakami i czkawką małego brzuchacza, których chyba po porodzie będzie mi bardzo brakować. I jeszcze z tym, że mogę być gnuśna i płakać bez powodu, bo niby hormony.


Z obserwacji...
Bycie mamą to po pierwsze wielka odwaga lub umiejętność stwarzania pozorów - kiedy na ścianie w pokoju pojawia się pająk to wiadomo, że od razu krzyczy się "Maaaaaamo" i ona wtedy wie, że trzeba walczyć. Moja mama zawsze walczyła i choć sama nie lubi pająków to była dzielna, nie powiedziała nigdy "radź sobie sama". Mam nadzieję, że to przyjdzie w porę, bo póki co nie zaobserwowałam tej odwagi u siebie i podczas walki z pająkami rura od odkurzacza nadal wydaje się być za krótka.

Po drugie bycie mamą to nieograniczona wiedza dotycząca zagubionych rzeczy - kiedy nie możesz czegoś znaleźć po prostu pytasz "Maaaamo, nie widziałaś mojego różowego swetra?" i ona wtedy, nie zadając zbędnych pytań, pomaga go zlokalizować. Nigdy się nie myli. Nawet jeśli różowych swetrów ma się osiem. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że to cecha większości kobiet, narzeczonych i żon również.

Bycie mamą to też umiejętność robienia miliona rzeczy na raz - kiedy zabiera się za coś, to zazwyczaj za kilka lub kilkanaście rzeczy na raz. I każda z nich zrobiona jest dobrze! Mówi się, że kobiety mają podzielną uwagę, ale żeby wstawić pranie, gotować obiad, odkurzać, przewijać dziecko, wieszać poprzednie pranie, bawić się z drugim dzieckiem, dzwonić do męża, umawiać wizytę do lekarza, zrobić makijaż i zakupy jednocześnie?

Fot. Jagoda Kasznia

Bycie mamą to naprawdę niesamowite życiowe zadanie, które każdemu kojarzy się z czymś innym.
Jednak jedna myśl jest wspólna - mamy są niezastąpione i cudowne! Mam nadzieję, że i ja taka będę!

1 komentarz:

Zobacz też:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...