sobota, 20 września 2014

Checklist - rodzicielstwo niczym choroba psychiczna

Od blisko dwóch tygodni jesteśmy rodzicami.
Każdego dnia poznajemy naszego małego człowieka, odczytujemy znaki, które nam daje i uczymy się siebie wzajemnie. Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką niesie za sobą ta nowa życiowa rola. Bycie rodzicem to nie tylko bezgraniczna miłość i zalewanie czułością, ale opieka, którą trzeba sprawować nad dzieckiem, póki to nie będzie samodzielne. A nasze nie będzie jeszcze przez długi czas...
Kiedy byłam jeszcze w ciąży, słyszałam o tym od znajomej. Nosiłam przed sobą duży brzuch i nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji...
Rodzicielstwo, w związku z tą opieką sprawowaną nad pacholęciem, przypomina chorobę psychiczną. Stan chorobowy widoczny jest szczególnie przed snem, kiedy rodzic kładzie się do łóżka, a pociecha spokojnie leży w swoim łóżeczku.
Dzień się zakończył, można odetchnąć i spędzić czas z drugą połówką, przespać się, póki pozwalają na to okoliczności.
Nie oznacza to jednak zupełnego spokoju dla duszy i ciała, bowiem w głowie pojawia się tysiąc myśli formujących szyki w niekończącą się listę kontrolną.Checklist nakazuje porównać obecny stan rzeczy z wzorcowym - należy zadać sobie pytanie czy aby na pewno zrobiliśmy wszystko co należało, by nasze dziecko było szczęśliwe i zadbane?


Okazuje się, że trzeba w głowie zaznaczyć ptaszkiem codzienne czynności, które wykonujemy przy dziecku... Najlepiej zrobić to kilka razy, żeby mieć pewność, że niczego się nie pominęło.
- wykąpane,
- przewinięte, ma suchą pieluchę,
- pępek umyty,
- posmarowane oliwką,
- przebrane w czyste ubranko, 
- nakarmione, jadło ok 20 minut,
- odbiło mu się,
- leży na boku, przeciwnym niż ostatnim razem,
- ...
Jeśli któraś z powyższych czynności nie została odhaczona w panice biegnie się do dziecka, żeby nadrobić zaległość od razu lub z przykrością stwierdza się, że jutro będzie lepiej i idzie się spać. W końcu za około 3 godziny obudzi nas głośny lament, oznaczający, że pora coś zjeść.


1 komentarz:

Zobacz też:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...